RAKSTI

 •  

  Kā pareizi uzlādēt portatīvo datoru

  http://www.la.lv  
  Gribu uzzināt, kā pareizi jāuzlādē portatīvais dators. Vai lādētāja vads jāpieslēdz, kad dators darbojas vai kad ar to nestrādā? Vai vienmēr vajadzīga 100% uzlāde? Vai jāuzlādē tad, kad akumulators 100% izlādējies, vai to drīkst darīt jebkurā brīdī? Kā pareizi izslēgt portatīvo datoru, vai to drīkst atstāt snaudas režīmā?    
  Par portatīvo datoru un mobilo telefonu akumulatoru lietošanu joprojām klīst dažādi mīti, kas neatbilst patiesībai, jo saglabājušies no skābes un veco NiCd, NiMH akumulatoru laikiem, bet neattiecas uz portatīvajos datoros izmantotajiem litija akumulatoriem. Jāpiebilst, ka katra portatīvā datora lietošanas instrukcijā var izlasīt, kā apieties ar konkrētās ierīces akumulatoru, lai tas darbotos pēc iespējas ilgāk. Reizēm teksts latviešu valodā nav pilnībā iztulkots, bet angļu versijā ir sīki izskaidrots, kā rīkoties.    
  Neturēt pilnībā uzlādētu    

  Vai, nopērkot jaunu portatīvo datoru, tā akumulatoru vajag pilnībā izlādēt un tad uzlādēt līdz 100%? Tā sauktais akumulatora atmiņas efekts uz litija akumulatoriem neattiecas, un šis padoms saglabājies no laika, kad tika izmantoti niķeļa bāzes akumulatori.

  Portatīvajiem datoriem visvairāk kaitē pilnībā uzlādēts un uzkarsis akumulators, kā tas parasti notiek, strādājot mājās. Lai no tā izvairītos, akumulatoru var izņemt, jo īpaši, ja datoru lietojam tikai pie darba galda un nepārvietojam. Taču šo ieteikumu nevar ņemt vērā, ja dzīvesvietā ir regulāri strāvas pārrāvumi. Ja akumulators visu laiku atrodas datorā, tas kalpo kā UPS (nepārtrauktas barošanas avots), jo nodrošina nepārtrauktu elektroenerģijas padevi un aizsargā no tīkla sprieguma krituma (zema sprieguma). Ņemot vērā, ka jauns akumulators ir daudz lētāks, nav vērts pakļaut datoru regulāram, pēkšņam izslēgšanas procesam. Ja akumulators atrodas datorā, strāvas pārrāvumu nejutīsiet.

  Pēc iespējas vajadzētu izvairīties arī no akumulatora pilnīgas izlādes (dators izslēdzas, jo akumulatora ietilpība nokritusies līdz 0%). Šāds stress akumulatoram kaitē, strauji var pieaugt tā nolietojums. Vislabāk akumulatoru uzlādēt tad, kad tā ietilpība palikusi vien 20–30%.

   

   

   
 • Noliekot plauktā

Ja paredzēts akumulatoru izņemt no portatīvā datora, to ieteicams uzlādēt aptuveni līdz 50%. Ilgstoši uzglabājot pilnībā uzlādētu akumulatoru, tas var zaudēt daļu ietilpības, kas ievērojami samazina kalpošanas laiku. Vislabāk glabāt sausā, vēsā vietā, kur gaisa temperatūra nav augstāka par +32 °C. Ja akumulatoru neizmanto ilgāk par pusgadu, ieteicams ik pēc sešiem mēnešiem uzlādēt līdz 50%.

Lielākoties akumulatori nodrošina datoram 2–5 stundu ilgu darbības laiku. To ietekmē konkrētā noslodze, piemēram, tiek lejupielādēti faili, ieslēgts interneta radio, darbojas failu apmaiņas programmas. Šajos gadījumos akumulators savus resursus izsmels ātrāk. Ja bieži jāstrādā ārpus mājas un nav iespējams pieslēgties elektrotīklam, var iegādāties rezerves akumulatoru un uzlādēto nēsāt līdzi. Portatīvo datoru akumulatori maksā, sākot no 40 eiro.

 

Kā izslēgt

 

Beidzot darbu, portatīvo datoru ieteicams izslēgt. Snaudas režīmā dators patērē enerģiju, un, ja tas nav pieslēgts elektrotīklam, akumulatora ietilpība lēnām kritīsies, līdz, sasniedzot zemāko robežu, dators izslēgsies. Litija akumulatoriem pilnīga izlāde ir kaitīga, arī datoram šāda vardarbīga izslēgšanās nav vēlama.

 

UZZIŅA

Rūpes par akumulatoru

 

Ir izstrādātas programmas, piemēram, Battery Care, kas palīdz sekot līdzi datora akumulatora stāvoklim. Interneta vietnē http://batterycare.net/en/download.html var bez maksas lejupielādēt programmu, kas sniedz informāciju par datora akumulatora ietilpību, nolietojuma līmeni, kopējo izlādes ciklu skaitu, uzlādes un izlādes tempu. Ar Battery Care iespējams optimizēt akumulatora darbības laiku, piemēram, kamēr dators strādā ar akumulatorā uzkrāto enerģiju, likt apturēt visus resursu ietilpīgos servisus, atslēgt sānu joslu un rīkus. Var likt programmai aprēķināt akumulatora atlikušo darbības laiku līdz automātiskajam snaudas režīmam un līdz 0% ietilpībai.

konsultējis IT speciālists Mārtiņš Balodis

ANDREJS BĀRBALS JUMURDĀ

http://www.la.lv